Kirurgiline ravi

Kirurgiline ravi on lokaalne ravimeetod kasvaja eemaldamiseks. Operatsiooni valik sõltub vähi suurusest ja levikust.

Kirurgiline ravi võib olla:
  • Rinda säilitav
  • Rinda säilitava ravi korral eemaldatakse vähikolle koos teatava hulga ümbritseva koega ja vajadusel ka kaenlaalused lümfisõlmed. Sellise operatsiooni käigus eemaldatakse vähist kahjustamata rinnakoest võimalikult väike osa. Seejärel tehakse kiiritusravi rinna allesjäänud kudedele, et hävitada võimalikud allesjäänud vähirakud.

    Rinda säilitav lõikus on võimalik varases staadiumis avastatud rinnavähi korral.

  • Kogu rinna eemaldamine ehk mastektoomia
  • Kui tükk rinnas on suur või vähirakke leidub erinevates rinna osades, on sobivamaks meetodiks kogu rinna eemaldamine – mastektoomia.

    Kui uuringutega on leitud vähisiirded lümfisõlmedes, siis eemaldatakse vajadusel ka kaenlaalused lümfisõlmed. Selle eesmärk on kontrollida vähirakkude levikut rinnast väljapoole ja valida edasine ravitaktika.

    Väga väikeste vähikollete puhul esineb levikut lümfisõlmedesse harva ja leviku hindamiseks võib eemaldada ainult ühe, nn valvur-lümfisõlme.

Rinna taastamine

Pärast kirurgilist ravi on paljudel juhtudel võimalik rind taastada. Mõnikord tehakse seda mastektoomiaga üheaegselt, kuid enamasti mõned kuud või isegi aastad pärast esimest operatsiooni. Rinda on võimalik taastada proteesi või patsiendi oma kudede abil.