Korduma Kippuvad Küsimused

Kuhu võib pöörduda rindade esmaseks ülevaatuseks ja kes saavad anda saatekirja uuringuteks?

Esmase rinnavaatlusega tegelevad nii perearstid kui günekoloogid, samuti võivad mõlemad arstid anda saatekirja edasisteks uuringuteks.

Kas uuringutele saab pöörduda ka ilma saatekirjata?

Ilma saatekirjata saab tasulistele uuringutele pöörduda SA PERHi, OÜ Mammograafi, SA Tartu Ülikooli Kliinikumi ja SA Pärnu Haiglasse.

Aadressid ja telefoninumbrid leiate siit.

Kas ravikindlustuseta naisel on võimalik lasta end kontrollida (lasta teha mammograafilist uuringut). Kui see on võimalik, kus seda teha saab ja mis see maksab?

Mammograafilist uuringut on tasuliselt võimalik teha SA PERHis, OÜ-s Mammograaf, SA Tartu Ülikooli Kliinikumis ja SA Pärnu Haiglas.
Uuringute hinnad leite haiglate kodulehekülgedelt:

SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla:
Sõeluuringud, tasulised uuringud: tel 617 2405 ja 5300 6334

SA Tartu Ülikooli Kliinikum:
http://www.kliinikum.ee

OÜ Mammograaf:
http://www.mammograaf.ee

SA Pärnu Haiglas:
Informatsioon ja registreerimine telefonil 4 473 300

Kehtiva ravikindlustuse olemasolul on uuring naisele tasuta. Kui naine on kutse saanud, ent tal on vahepeal kindlustuskaitse katkenud, siis on tal võimalik ennast uuringule küll registreerida, kuid sel juhul peate Te uuringu eest ise maksma

Aadressid ja telefoninumbrid leiate siit.

Kust saab kõige täpsemat infot sõeluuringute kohta?

Sõeluuringute kohta saab informatsiooni Haigekassa telefonil 617 2405. Samuti allolevatelt veebiaadressidelt www.haigekassa.ee/ennetus ning www.rinnavahk.ee/rinnavahk/diagnoosimine/soeluuring-ehk-skriining

Olen 20-aastane ning kahtlustan rinnavähki (tükk rinnas, üks rind suurem kui teine vm). Kas peaksin koheselt pöörduma arsti poole?

Sellises vanuses on rinnavähi esinemine väga ebatõenäoline. 20-aastastel ei ole siiani Eestis veel rinnavähki diagnoositud. Paljudel naistel on rinnad erineva suurusega ja eriti veel sellises vanuses, kus rinna suurus ei ole veel lõplikult kujunenud.
Rindade kontrollimist soovitatakse alustada 35-40 eluaastast. Varasem enesekontrolli tegemine annab enesekindlust ning te õpite paremini oma rindade struktuuri tundma.

Olen alla 30-aastane naine ning mingeid rindadega seotud muresid otseselt ei ole. Siiski tahaksin rinnauuringule minna, kas see on vajalik?

Kui teie lähisugulastel ei ole alla 40 aastaselt diagnoositud rinna- või munasarjavähki, on teie rinnavähi tekkerisk praeguses vanuses väga ebatõenäoline. Keegi ei saa teid keelata kontrolli minemast, kuid arvestage, et mammograafia on teie vanuses ebainformatiivne ja pigem asjatu kiiritamine, uuringut soovitatakse alustada 35-40 eluaastast. Varasem enesekontrolli tegemine annab aga enesekindlust ning nii õpite paremini oma rindade struktuuri tundma.

Kas vähki põdevale inimesele võib teha vaktsineerimist?

Ikka võib vaktsineerida ja lausa peabki, puukensefaliit ja meningiit on väga tõsised haigused. Mingit ebasoodsat toimet rinnavähi arengu osas neil vaktsiinidel ei ole tõestatud.

Kas rinnavähiga tohib käia saunas (leili-, auru-, soola- ja infrapunasaunas) ning spa-protseduuridel? Kuivõrd intensiivselt võib tegeleda spordiga?

Peale operatsiooni ja kaenlaaluste lümfisõlmede eemaldamist jääb püsima käe turse tekke oht. Palavas ruumis viibimine laiendab veresooni ning võib turse teket soodustada. Seega pikemat aega leiliruumis viibida ei ole soovitav. Eriti peaksid kuumutamist vältima kaugmetastaasidega patsiendid, sest laienenud veresooned ka kiirenenud verevool soodustavad ka metastaatiliste vähirakkude liikumist.
Mõõdukas füüsiline aktiivsus on vähipatsientidele siiski soovitav- see tõstab toonust ning parandab organismi vastupanuvõimet. USA-s tehtud uuring näitas, et 6x nädalas 30 min kiiret kõndi aitab vähendada vähi taastekke riski 50-60 % võrra.

Kas rinnavähi uuringuid teostatakse samadel meetoditel ka kunstrindadele? Kas protseduurid tehakse samades kohtades või ainult ilukirurgide juures?

Rinnaproteeside puhul saab samuti mammograafilist uuringut teha, tuleb vaid veidi ettevaatlikum olla, et neid mitte katki suruda. Ultraheliuuringuks ei ole mingeid takistusi. Uuringuid teostatakse onkoloogiakeskustes või OÜ Mammograafis.

Mis erinevus on ultraheliuuringul ja mammograafilisel uuringul? Kus neid teostatakse?

Rindade röntgenuuring ehk mammograafia on peamine rindade uurimismeetod üle 30 aasta vanustele naistele.
Noortel naistel on rinna näärmelise osa tiheduse tõttu mammogrammide hindamine mõnikord raskendatud, seetõttu on nende esmaseks uuringuks ultraheliuuring.  Samuti kasutatakse ultraheliuuringut valikmeetodina ka rasedatel ja imetamisperioodil naistel ning lisauuringuna, kui on vaja mammograafilist leidu täpsustada. Lugege täpsemalt siit.
Ülevaate selles, kust käesolevaid uuringuid läbi viiakse, leiate siit.

Millised on võimalused rinna taastamiseks ja kus seda Eestis teostatakse?

Rinda taastavaid operatsioone saab teostada ühes etapis mastektoomiaga, mille puhul samaaegselt rinna eemaldamisega rekonstrueeritakse uus rind või kahes etapis, kus rinna taastamine tehakse hiljem, tavaliselt mitte varem kui üks aasta peale rinna eemaldamist. Rinda ei taastata, kui vähk on kaugelearenenud.
Rinnataastamise lõikusi viiakse läbi Tallinnas PERH Onkoloogiakeskuses, Taastava Kirurgia Kliinikus ja TÜ Kliinikumis.
Lugege täpsemalt siit.

Kuidas mõjutab seksuaalelu vähki ja millist ohtu kujutab see metastaaside tekkele, kui on olnud hormoontundlik vähk ja praegu saan hormoonravi?

Pigem ikka hästi, sest see loodetavasti tõstab teie meeleolu ja annab positiivseid emotsioone. Midagi halba see kindlasti ei tee ja ka vähi levikut ei soodusta.

Mul on väga väikesed rinnad ja nibud umbes suure herne suurused. Rinnanibude suurus iseenesest pole probleem, küll aga teevad muret kahtlased mügarikud nibu umber. Nibud on sellised olnud juba aastaid, valu nad mulle põhjustanud pole. Kas see on normaalne või on tegemist healoomuliste kasvajatega? Olen alla 30-aastane ning sünnitanud pole.

Need “kahtlased mügarikud” on lisajuhad, mis avanevad nibu ümbritsevale pruunile alale (nimetatakse areooliks) ja need on täiesti normaalne nähtus. Kui te rasestute ja sünnitate oma esimese lapse, siis kindlasti tunnete suurtest nibudest rõõmu (õigemini küll teie beebi), samuti lähevab rinnad suuremaks.