Valvur-lümfisõlme biopsia

Selleks, et hinnata, kas vähk on lümfiteid mööda levinud ka lümfisõlmedesse, on võimalik teha valvur-lümfisõlme biopsia.

Valvur-lümfisõlme biopsia

Rinnavähi kolde piirkonda viiakse väikeses doosis radioaktiivset ainet (radio-kolloidi), mis koguneb osaliselt esimesse või esimestesse piirkondlikesse lümfisõlmedesse. Operatsiooni ajal on võimalik vastava aparatuuri (gammaanduri) abil leida kõrgenenud radioaktiivsusega lümfisõlm, mida nimetatakse valvur-lümfisõlmeks.

Selle sõlme histoloogilise kiiruuringu (koeuuringu) järgi saab hinnata ka teiste lümfisõlmede seisu ja otsustada edasise ravi üle.

Juhul kui valvur-lümfisõlm on negatiivne (st vähisiirdeta), säästetakse patsient kaenlaaluste lümfisõlmede eemaldamisest ja sellest operatsioonist tingitud võimalikest hilisematest probleemidest – käe jõudluse langusest ja lümfipaisust ehk lümfödeemist.

 

Lümfödeem ehk lümfiringluse takistusest tekkinud turse

Kui kaenlaalused lümfisõlmed on kirurgilisel teel eemaldatud või on tehtud kaenlaalusesse piirkonda kiiritusravi, võib tüsistusena tekkida lümfödeem (käsivarre või labakäe turse). Lümfipais ehk lümfiturse ehk lümfödeem tekib pikaajalisel liigse lümfivedeliku kogunemisel nahaalusesse koesse. See on tavaliselt kerge ja võib tekkida järk-järgult paari kuu või mitme aasta jooksul pärast ravi. Tavaliselt taandub turse mõne nädala jooksul.

Lümfödeemi varased tunnused on:
  • Käe pingul-tunne
  • Naha puutetundlikkuse häirumine
  • Ülajäseme turse
  • Ülajäseme nõrkus
  • Võimalik punetus või põletiku tunnused

Lümfödeemi tekkimisel muutuvad käsivars ja labakäsi infektsiooni suhtes tundlikumaks, mistõttu on oluline hoiduda igasugustest nahatraumadest. Majapidamistöödel on soovitav kasutada kindaid, päikesepõletusest tuleb hoiduda, isegi väikesi haavu tuleb töödelda antiseptikuga. Ettevaatlik tuleb olla maniküüri tegemisel, raseerimisel tohib kasutada vaid elektrilist epilaatorit. Võimalusel tuleks vereproovi lasta võtta ja vererõhku mõõta vastaspoolselt, tursest mittehaaratud käest.

Operatsioonijärgsel võimlemisel on oluline roll lümfipaisu ennetamisel. Sobivad spordialad on ujumine, suusatamine, jalgrattasõit, kepikõnd. Võimelda tuleb mõõdukas tempos, hoiduda tasub äkilistest liigutustest.