Enesevaatlus

Enesevaatlust on soovitatav teha regulaarselt üks kord kuus kindlal päeval. Suguküpses eas naistel on selleks parim aeg 7 päeva pärast menstruatsiooni algust

Rindade vaatlust peaksid tegema kõik üle 20-aastased naised, et osata hinnata rinnanäärmete tavalist seisundit ja märgata õigeaegselt neis tekkivaid muutusi.

Enesekontrolli peaksid kindlasti tegema kõrge rinnavähi riskiga naised.

Rindu vaadeldakse peegli ees seistes, esmalt käed külgedel, siis ülestõstetud kätega. Kontrolli teostatakse ka lamades.

Tähelepanu tuleb pöörata järgmisele:
  • kas rinnad on tavapärase kuju, suuruse ja asetusega,
  • kas nahk on sile ja ühtlane,
  • kas nahk ja rinnanibud on tavapärast värvi,
  • kas ei esine sissetõmbeid, haavandumist või eritist,
  • kas rinnanibud liiguvad kätt tõstes ülespoole,
  • kas kaenlaalused, rangluupealsed ja -alused lümfisõlmed ei ole suurenenud.

Rinnavähi enesevaatlus


Vasakut rinda kombatakse parema käe sirgete sõrmedega kergelt vajutades. Alustatakse rinnanibust, liikudes kergete ringjate liigutustega väljapoole. Selliselt kombatakse läbi kogu rind ja kaenlaalune piirkond. Sama korratakse parema rinnaga, kompamist teostatakse vasaku käega.

Enesevaatlus1Enesevaatlus1 enesevaatlus3 enesevaatlus4 enesevaatlus5

Rinnavähk on käega katsudes leitav, kui tema diameeter on umbes 1 cm ja kaal 1 g, kuid selline kasvaja võib olla levinud lümfisõlmedesse.

Pindmised kasvajad on katsumisel kergemini leitavad. Sügaval näärmekoes paiknev kasvajakolle ei pruugi olla käega katsudes avastatav isegi siis, kui selle läbimõõt on suurem kui 1 sentimeeter.

Mammograafilise uuringuga on võimalik rinnavähki avastada 3-5 aastat varem kui kliinilisel uuringul (enne kui rinnavähk muutub käega katsudes leitavaks).