Ära jää hiljaks

roosa lint

Maikuu on rinnavähikuu. Eestis jätkub rinnavähi varajase avastamise kampaania „Ära jää hiljaks“, mille eesmärk on teadvustada inimestele, et varases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav ja kutsuda üles naisi osalema sõeluuringus.

Rinnavähk on kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel. Igal aastal diagnoositakse Eestis ligi 650 uut rinnavähijuhtu ja haigete arv kasvab ning nooreneb kahjuks aasta-aastalt. Rinnavähi varajase avastamisega on võimalik oluliselt ravitulemusi parandada ja vähendada suremust sellesse raskesse haigusesse. SA Vähi Sõeluuringud koostöös Eesti Haigekassaga teostab rinnavähi varajase avastamise uuringuid 50-62 aastastele naistele. Nimelised kutsed saadetakse järk-järgult sünniaastate kaupa, kuna kõiki naisi ei ole võimalik korraga uurida.

2017. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965 ja 1967.

Maailmas on tõestatud, et hästi organiseeritud sõeluuringutega on võimalik suremust rinnavähki vähendada kuni 30%. Selle saavutamiseks peab uuringutel osalemise protsent olema piisavalt kõrge. Teiste riikide kogemused on näidanud, et see on pikaajaline ja raske ülesanne. Sõeluuringut teostatakse enamus riikides 2 aastase intervalliga. Kui järgmise uuringu aeg on käes, saadetakse uus kutse. Sõeluuringu kutse on mõeldud naisele meeldetuletuseks uuringus osalemiseks. Kui Teil on kehtiv ravikindlustus ja kuulute käesoleval aastal kutsutud aastakäigu hulka, siis võite julgelt registreeruda sõeluuringule ilma kutset ära ootamata.

Selleks, et mammograafiline uuring oleks naistele üle Eesti paremini kättesaadav, sõidab väikelinnades ja maakondades ringi nn. liikuv mammograaf. Tänu heategevusüritustel kogutud rahale ja eraannetustele on Eesti Vähiliit saanud osta uue moodsa meditsiinitehnikaga sisustatud mammograafiabussi.

Liikuvate mammograafiabusside ajakava saab leida Eesti Haigekassa kodulehelt.

Eesti Vähiliit jätkab rinnavähi varajase avastamise projekti „Ära jää hiljaks!“ raames avalikkusele rinnavähi ülemaailmse sümboli ROOSA LINT tutvustamist.

ROOSA LINT kui lootuse sümbol võeti laialdaselt kasutusele, et juhtida tähelepanu rinnavähi varajase avastamise vajalikkusele. Kandes rinnas ROOSAT LINTi, näitame, et hoolime endast, lähedastest ja neist, kes rinnavähki põevad.

 

Eesti Vähiliidu film “Ära jää hiljaks”